Družbeni mediji in samomorilno vedenje

 

Spoštovani! 
 
Veseli nas, da vas je vsebina pritegnila in se zanimate za sodelovanje v študiji. Prosimo vas, da si preberete nekaj pomembnih informacij o raziskavi in njenemu poteku. 
 
O projektu »Družbeni mediji in samomorilno vedenje: študija vpliva objav novinarskih prispevkov o samomoru na komentatorje in bralce« in dotični raziskavi
 
Številne raziskave navajajo, da neustrezno novinarsko poročanje o samomoru lahko poveča tveganje za posnemanje poročanega vedenja, odgovorno poročanje o samomoru pa varuje pred posnemanjem in spodbudi iskanje bolj konstruktivnih načinov reševanja stiske. Kljub temu obstaja malo raziskav, ki raziskujejo povezanost spletnega novinarskega poročanja o samomoru in samomorilnega vedenja v populaciji. Še manj je raziskav glede vloge in značilnosti objav novinarskih prispevkov o samomoru na družbenih medijih ter komentarjev pod temi objavami ter povezanost teh z uporabnikovim doživljanjem teh objav. Ta manko želimo nagovoriti v tem projektu.
  
Namen raziskave 
 
Namen pričujoče raziskave je preučiti značilnosti objav novinarskih prispevkov o samomoru, objavljenih na družbenih omrežjih. Na podlagi ugotovljenih lastnosti želimo raziskati vpliv značilnosti teh objav na doživljanje uporabnika in pripraviti smernice odgovornega poročanja in komentiranja na temo samomora na družbenih medijih.  
 
Potek raziskave 
 
Celoten projekt poteka od 1. 10. 2021 do 30. 9. 2024. Raziskavo smo v prvem delu začeli s preučevanjem značilnosti objav novinarskih prispevkov o samomoru, objavljenih na družbenih omrežjih in komentarjev pod temi objavami. V drugem delu študije, h kateremu vabimo tudi vas, pa bo sledilo reševanje vprašalnikov (preko spleta), ki se bodo nanašali na vaše psihološko blagostanje, morebitne simptome depresivnosti in prisotnost misli o samomoru. V naslednjem koraku vas bomo (ob upoštevanju meril za vključitev v naslednji korak) povabili še k pregledu različnih objav novinarskih prispevkov na družbenih omrežjih (na temo smrti zaradi samomora, smrti zaradi prometnih nesreč ali objave na temo vremenskih pojavov). 
Pregled objav bo potekal v živo, ob prisotnosti manjšega števila drugih udeležencev in raziskovalca UP IAM Slovenskega centra za raziskovanje samomora. Vaša naloga bo, da objave pogledate, preberete in odgovorite na nekaj vprašanj, vezanih na vaše doživljanje in razloloženje ob branju teh objav. 
Trajanje prvega merjenja ocenjujemo na približno 10-15 min, trajanje drugega pa 35 minut.
Za izvedbo raziskave smo pridobili etično soglasje Komisije UP za etiko v raziskavah, ki vključujejo delo z ljudmi.  
 
Koristi vašega sodelovanja 
 
Vaši odgovori v raziskavi nam bodo pomagali razumeti, kako novinarsko poročanje o samomoru na družbenih omrežjih vpliva na doživljanje drugih uporabnikov družbenih omrežij. Na osnovi tega bomo oblikovali smernice za poročanje o samomoru na družbenih omrežjih.
Prav tako bomo vsem, ki boste sodelovali tudi pri drugem merjenju podarili nadomestilo v obliki bona v vrednosti 10 evrov za prehrambeno trgovino.  
 
Prostovoljno sodelovanje in možnost prekinitve sodelovanja 
 
Sodelovanje v raziskavi je v celoti prostovoljno in ga lahko brez kakršnikoli posledic kadarkoli prekinete.
  
Tveganja za vas in za vaše zdravje pri sodelovanju 
 
V raziskavi bodo predstavljene bolj in manj ustrezne objave na temo smrti zaradi samomora, prometnih nesreč in objav na temo vremenskih pojavov, pri katerih nas bo zanimalo vaše osebno doživljanje. Ker se pri tem lahko pojavi določena mera nelagodja, bomo po izvedenem merjenju nudili razbremenilni pogovor vsem udeležencem raziskave in ukrepali v skladu z vašimi potrebami. Sodelovanje v raziskavi lahko kadarkoli prekinete brez dodatnih pojasnil. 
V primeru doživljanja nelagodja ali želje po prekinitvi sodelovanja, se lahko kadarkoli obrnete na raziskovalca UP IAM Slovenskega centra za raziskovanje samomora prisotnega na samem merjenju ali na naslovu info.scsr@upr.si oz. na kontakte pomoči navedene na povezavi http://zivziv.si/sos/. 
 
Kaj se bo dogajalo z vašimi podatki? 
 
Pri raziskavi bomo zaradi podatkov povezanih z vašim duševnim zdravjem, zbirali tudi osebne podatke, preko katerih bo v primeru slabšega duševnega zdravja ali samomorilne ogroženosti možno prepoznati vašo identiteto in z vami stopiti v kontakt ter usmeriti k iskanju strokovne pomoči. Prav tako vas bomo (upoštevajoč skladnost z vključitvenimi kriteriji) preko navedenih osebnih podatkov kontaktirali z nadaljnimi informacijami glede sodelovanja v študiji. 
Vaše osebne podatke bomo hranili ločeno od podatkov zbranih v raziskavi. Vaše podatke iz tega obrazca (Obveščeno soglasje) in odgovore na vprašanja iz baterije vprašalnikov (dostopna preko povezave na zadnji strani tega obrazca) bomo povezali s šifro (več o tem v nadaljevanju).
Prav tako bomo vse zbrane podatke obravnavali zaupno, kar pomeni, da do podatkov ne bo mogel dostopati nihče drug kot za to usposobljeni raziskovalci UP IAM SCSR. Zbrani podatki bodo hranjeni v varovani elektronski bazi UP IAM SCSR namanj 10 let po objavi rezultatov projekta. Vsi podatki bodo uporabljeni izključno v pedagoške in znanstveno-raziskovalne namene in obdelani zgolj na skupinski ravni. V primeru prekinitve vašega sodelovanja bodo vsi vaši podatki uničeni. Po objavi izsledkov raziskave, izbris podatkov, pridobljenih tekom raziskavne, ni več mogoč. 
 
Kje lahko pridobite več informacij o raziskavi?
 
Za dodatne informacije o raziskavi in izsledkih raziskave nam lahko pišete na: info.scsr@upr.si.  V kolikor se odločite za sodelovanje, boste pomembno doprinesli k razvoju področja. 

Študija je sofinancirana v okviru ARIS projekta J3-3081.
 
 
Hvala za vašo pripravljenost in zanimanje za sodelovanje!
 
Vodja projekta: prof. dr. Diego De Leo
Koordinatorke laboratorijske raziskave: izr. prof. dr. Vita Poštuvan, asist. Vanja Gomboc in asist. Polonca Borko
 
UP IAM Slovenski center za raziskovanje samomora 
 

 
V kolikor bi čutili potrebo po pogovoru se lahko obrnete na svojega osebnega zdravnika ali naslednje kontakte:
 
112 – Center za obveščanje (za takojšnjo nujno pomoč)
116 123 – Zaupni telefon Samarijan in Sopotnik (24h/dan)
01 520 99 00 – Klic v duševni stiski (vsak dan med 19. in 7. uro zjutraj)
031 233 211 – Ženska svetovalnica – krizni center (24h/dan)
 
Dodatne vsebine s področja duševnega zdravja in samomorilnega vedenja so dostopne na: https://zivziv.si/ in https://www.zadusevnozdravje.si/